СОВЕТИ

ЗДРАВЈЕТО Е СРЕЌА!

 

Имајќи го предвид нашето мото „здравјето е среќа“, составивме список на прашања и одговори кои ќе ви помогнат да изберете идеален производ од нашата палета и можеби да пронајдете решение за проблемот што му пречи на вашето домашно милениче.

1. Кои рецепти се Nekmar Ultrapremium?

Храната за кучиња Nekmar Ultapremium има две групи производи:

 

-Low Grain рецепти (рецепти со малку житарки) базирани на месо и кафеав ориз со додавање на билки и овошје, свежо месо се користи во секој рецепт. Нашите рецепти за ниско ниво на житарки содржат 50-60% состојки од животинско потекло.

 

-Grain Free рецепти (без житарки) се засновани на многу висока содржина на месо и компири со додавање на билки и овошје, свежо месо се користи во секој рецепт. Нашите Grain Free рецепти содржат приближно 70% состојки од животинско потекло.

2. „Holistic“ во рецептите на Nekmar?

Дали некогаш сте се запрашале зошто кучињата јадат трева кога имаат болки во стомакот? Дали знаевте дека истото однесување е забележано и кај дивите кучиња? Медицинските билки се користат во хуманата медицина уште од праисторијата a денеси во човечките (и животински) лекови се повеќе се свртуваат кон решенија од природата.

 

Nekmar Pet Nutrition не застанува да му обезбеди на вашето домашно милениче хранлив квалитетен оброк, туку оди чекор понатаму и со додавање на внимателно избрани билки, го поддржува здравјето на вашите миленици. ЗДРАВЈЕТО Е СРЕЌА!

3. Месо во рецепти на Nekmar?

НИЕ ХРАНИМЕ СО МЕСО!!!

 

Број 1 состојка во сите рецепти на Nekmar е месото. Свежото месо се користи во сите рецепти на Nekmar Ultrapremium!

4. Која технологија се користи за производство на рецепти на Nekmar?

Рецептите на Nekmar Ultrapremium се готват на пареа и се произведуваат во екструдер „double screw“ со цел да се зачуваат максимално здравите состојки во суровината.

5. Моето куче е пребирливо, кој рецепт за Nekmar треба да му го понудам?

Кучињата ги сакаат сите наши рецепти затоа што технологијата што се користи за нивно производство ги зачувува вкусот и свежината на состојките.Нашите рецепти за Grain Free имаат најголем удел на месо, затоа понудете му на вашето домашно милениче некои од нашите производи без житарки.

 

Кучињата сакаат месо!

6. Чувствително варење

Ако вашето домашно милениче има чувствителен стомак, ви предлагаме да му понудите еден од нашите рецепти за ниско Low Grain на пилешко или риба. Кафеавиот ориз што се наоѓа во овие рецепти ќе помогне во правилното варење и ќе го забрза закрепнувањето на дигестивниот систем, додека месото од пилешко или риба, лесно сварливо, ќе вложи најмалку варење.

7. Дали вашето куче има нетолеранција кон сите видови зрна?

Тоа е лесно! Изберете еден од нашите рецепти „Grain Free“, имаме дури и производ за кученца и јуниори без житарки.

8. Моето куче е алергично на одреден извор на протеини, што треба да направам?

За да го решите овој проблем, видете дел од нашиот асортиман „Low Grain Monoprotein“. Овие рецепти се специјално дизајнирани да ви овозможат да изберете само еден (посакуван) извор на протеини и со тоа да го исклучите оној што создава алергија или друг проблем кај вашето домашно милениче.

9. Дијабетес или проблеми со црниот дроб?

Сикавица е сосема природен начин да помогне во борбата против заболениот црн дроб, исто така се користи за проблеми со дијабетес. Изберете еден од нашите рецепти што содржи сикавица и помогнете му на вашето домашно милениче.

10. Коса и кожа

Здравјето на косата и кожата доаѓа одвнатре!

 

Сите наши рецепти помагаат во добивање здрава кожа и убава коса. Откако ќе го нахраните вашето домашно милениче со храна од Nekmar во период од 4 недели, почестете го вашето домашно милениче во „салон за дотерување“ и уживајте. Промената може да биде драматична!

11. На која возраст да се префрлиме од рецепт за кученца и помлада во рецепт за возрасни кучиња?

Вашето домашно милениче треба да јаде храна за кученца и помлада се додека не излезе од возраста на интензивен раст.

Некои минијатурни раси и видови на кучиња ќе престанат да растат интензивно веќе од 6 месеци, додека некои раси и видови на кучиња растат до 18 месеци.

12. Кој производ треба да го купам за мојот „пензионер“?

За вашиот „пензионер“, ве советуваме да изберете еден од нашите рецепти за Low Grain врз основа на пилешко. Пилешко лесно сварливо, како и додавање на глукозамин и хондроитин во овие рецепти ќе го олеснат секојдневниот живот на вашето домашно милениче.

13. Кој рецепт да се избере за домашно милениче со прекумерна тежина?

Ние, во тимот на Nekmar миленичиња за исхрана, сме горди што не произведовме рецепт направен од ништо!

 

Најдобар начин да го задржите вашето домашно милениче „FIT“ е да му дадете вистинска рамнотежа на активност, диета и одмор.

 

Еве неколку корисни совети кои ќе ви помогнат да ја постигнете идеалната тежина на вашето домашно милениче:

-Овозможете дневна активност на вашето домашно милениче
-намалете ја количината на внес на храна дневно за 10-15% во споредба со вообичаеното додека не го постигнете посакуваниот резултат
-делете ја дневната количина на храна на 2 оброка (наутро и навечер) со утринскиот оброк што сочинува 60-70% од вкупната дневна количина
– Истурете мала количина млака топла вода непосредно пред хранењето

нема одговор на вашето прашање?

пишете ни!